Systemy certyfikacji (ISCC, REDCert)

System REDcert to system certyfikacji biomasy, który od 5 grudnia 2010 rogu obowiązuje  na terenie Unii Europejskiej. Jest to certyfikat zrównoważonego rozwoju produkcji biomasy- przykładowo: estrów, etanolu, oleju roślinnego itp. Tworzenie takich systemów ma na celu stworzenie przejrzystego  i praktycznego systemu międzynarodowego do certyfikacji  produkcji biomasy. Certyfikacja ta, głownie ma na celu: ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych, zrównoważone zagospodarowanie gruntów, ochronę naturalnej biosfery, ochronę praw człowieka i pracownika. Jak więc widzimy system REDCert nie skupia się głownie na ogromnej produkcji biomasy, która polegałaby jedynie na jej ilościowej produkcji. System ISCC REDCert kieruje się założeniami, które mają na celu ochronę nie tylko środowiska ale i człowieka, jako pracownika. Zatem produkcja biomasy to nie tylko nowy produkt, ale i nowe rozwiązania, które dają szanse ‘zdrowemu’ rozwojowi europejskiej gospodarki. Dzięki takim rozwiązaniom przestajemy być szkodnikami dla własnego otoczenia, a tym samym przyczyniamy się do rozwoju nowych technologii.

System ISCC to nic innego jak certyfikacja biopaliw. System ten ISCC- System Certyfikacji łańcucha produkcji biomasy i biopaliw, polega na zrównoważonym zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Produkcja według tego schematu jest bardzo prosta: najpierw uprawa, zbiór, składowanie, potem czas na przetwarzanie i dostawę do ostatecznego odbiorcy. Dzięki takiemu systemowi wszystko odbywa się sprawnie, bez zbędnych przeszkód i szkód. System ISCC określa nam standardy i procedury, jakich musimy się trzymać podczas procesu całej produkcji biopaliwa ( Dyrektywa 2009/28/EC). Celem tego systemu jest miedzy innymi: ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych, racjonalne wykorzystanie gruntów, ochronę biosfery oraz zrównoważony rozwój społeczny. 6 zasad na których opiera się system ISCC musi być przestrzegane przez każdą firmę zajmującą się produkcja biopaliw. Po pierwsze, biomasa nie może pochodzić z gruntów, które mają wysoką bioróżnorodność. Po drugie: musi być ona produkowana zgodnie z zasadami odpowiedzialności środowiskowej ( ochrona gleb, wód, powietrza oraz stosowanie dobrych praktyk rolniczych). Po trzecie: pracownicy muszą być dobrze wyszkoleni i odpowiednio zabezpieczeni przed ewentualnymi zagrożeniami. Po czwarte: prawa człowieka muszą być prawami obowiązującymi. Po piąte: podczas produkcji biomasy nie możemy naruszać prawa lokalnego i międzynarodowego. I po szóste: dobre praktykami zarządzania. Wszyscy chcący zająć się produkcja upraw na cele paliwowe muszą o tych zasadach pamiętać.

This entry was posted in Zrównoważony rozwój.

One Response to Systemy certyfikacji (ISCC, REDCert)

  1. Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować komentarz po prostu zaloguj się i wyświetl komentarze do wpisu, gdzie znajdują się opcje ich edycji oraz usuwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>